Mrtvá zóna

Autor: Stephen King
Nakladatelství: Beta - Dobrovský
Orig. Název: The Dead Zone
Série: Castle Rock (1)
Počet stran: 424
Překlad: Tomáš Hrách
Rok vydání v ČR: 2019 (3.vydání)
Moje hodnocení: 100%
Tuto knihu jsem si vybrala čistě kvůli autorovi. Napsala jsem již mnoho recenzí na knihy Stephena Kinga a ti, co mě sledují ví, že mám pro něj slabost a řadím jej mezi mé nejoblíbenější autory. Obálka byla opět poutavá. Temně fialová barva s rudým kolotočem ve mně evokovala hororovou jízdu.

Dalším důvodem, proč jsem sáhla po této knize je to, že Mrtvá zóna je první knihou ze série slavného Castle Rock, což je fiktivní městečko pouze v hlavě Stephena Kinga, který nás tímto pozval na návštěvu. V kombinaci s výše uvedenými důvody jsem se těšila na další skvělou knihu a tímto děkuji nakladatelství Beta-Dobrovský za poskytnutí recenzního výtisku.

A o čem vlastně kniha Mrtvá zóna je?  
Hlavní hrdina John Smith se jako malé dítě při bruslení ošklivě praštil do hlavy. Na záblesk jasnovidectví, který se u něj v té chvíli projevil, sice zapomene, ale tato schopnost se znovu přihlásí o mnoho let později. Na pouti, kde je se svou dívkou Sárou, nejprve zázračně vyhrává v kole štěstí, ale vzápětí ho strašlivá autonehoda uvrhne na pět let do kómatu. Když se z něj zázrakem probudí, probudí se i jeho jasnovidecká schopnost. John nedokáže svůj dar nijak ovládat, netuší, kdy znovu z pouhého dotyku něčí ruky dokáže odhalit minulost i budoucnost. Pro okolí se stává monstrem, pro bulvární plátky příšerou. Když si jednoho dne potřese rukou s vlivným politikem, spatří budoucnost Ameriky, která je velmi temná a John je postaven před nelehké rozhodnutí, jak s touto znalostí naložit. 

Mrtvá zóna je rozdělena na prolog a tři části, kde hlavní postavou je John Smith a sledujeme jeho celoživotní příběh. Na pozadí se odehrávají další dva příběhy – příběh právě onoho významného politika z anotace a příběh sériového vraha známého jako Škrtič z Castle Rocku. Tato vyprávění mají pouze pár kapitol, ale ač se zdají býti na první pohled nepodstatná, mají v knize obrovský význam.   

Jak již víme z anotace, John měl v dětství nehodu, která vzbudila jakousi jasnovideckou schopnost. Měl v té době takové zvláštní předtuchy, třeba věděl, co budou hrát v rádiu nebo o čem se bude debatovat v televizi, ale nevěnoval tomu příliš pozornosti, protože to nebylo nic zvláštního. Hlavně se neobjevovaly často, tak to pustil z hlavy. Jenže….

Toto jasnovidectví se probudilo v plné síle v momentě, kdy se John probral z kómatu po pěti letech. Zjistil to tak, když si se svým doktorem potřásl rukou a najednou..

Natáhl paže a chopil se Weizakovy ruky. A najednou se všechno změnilo. Zčistajasna viděl Weizaka mnohem jasněji, jako by před ním vyvstával, ozářen krásným a jasným světlem. Všechny vrásky, prohlubně i výstupky na jeho obličeji se zřetelně rýsovaly. A každý z nich vyprávěl vlastní příběh. A tehdy pochopil.

Postava Johnyho mi byla neuvěřitelně sympatická. Naprosto obyčejný mladý muž, který dostal darem to, o co vůbec nestál. Během čtení jsem hodně přemýšlela, jaké by to bylo se někoho dotknout a znát nejen jeho minulost a budoucnost, ale také děsivá skrytá tajemství, jako například to, že dotyčný ve svém životě spáchal nějaké zlo. Mě osobně by se to asi nelíbilo a stejně jako já, tak i Johny to vnímal jako prokletí. Bál se kohokoliv dotknout, nechtěl mít noční můry nebo znát životní příběhy ostatních. Bohužel žijete v malém městečku a všechno se hned rozkřikne. A tak se Johny dostal do hledáčku nejen obyčejným lidem, ale i novinářům. Lid se rozdělil na dva tábory, kdy na jedné straně ho vnímali jako božího posla, na straně druhé jako netvora.

Postava významného politika Grega Stillsona byla tak bravurně vykreslena, že jej prostě musíte nenávidět. Krutý a bezcitný už jako mladík a nyní významný politik kandidující na prezidenta Spojených Států. A kolem něj umírají lidé, ať už významní či nikoliv. Johny ví, že je něco hodně špatně, a to ho jen zahlédl. Stokrát si říkal, že se ho nesmí dotknout, že se jej to vlastně netýká, ale stejně mu to nedalo. Když navštívil jeho meeting a potřásl si s ním rukou, všechno se změnilo. Viděl temný svět Ameriky uvržený do naprosté zkázy pod nadvládou tyrana… kandidatura na prezidenta je sice ještě daleko, ale čas běží…tik…tak…tik…tak… co s tím uděláš Johny? Ty jediný znáš toto tajemství a víš, že mu musíš zabránit, a to i za cenu nejvyšší.

Mrtvá zóna mě neskutečně bavila. Napínavý dobrodružný příběh, který se odehrává na pozadí skutečných událostí v 70.letech v USA. 

Psychologický rozbor postav byl naprosto famózní, což je jedna z velkých předností Stephena Kinga a zde jej dovedl k dokonalosti, neboť nádherně popsal sugestivní pocity člověka probraného z kómatu. A nejen to. Autor rozvíjí myšlenku společenské a morální odpovědnosti člověka nadaného určitými abnormálními schopnosti.

Vůbec mě nepřekvapuje, že Mrtvá zóna je považována za nejlepší dílo Mistra hororu. Ovšem v tomto případě se King vydal jinou cestou. Hororové prvky nečekejte, tato kniha je spíše psychologickým románem s jemnými prvky nadpřirozena. 

Mrtvá zóna byla nejen zfilmována a to konkrétně v roce 1983, ale vznikl i seriál se stejnojmenným názvem. Premiéra první epizody byla v roce 2005 a tento seriál má na kontě 6 sérií s 80 epizodami. 

Stephen King patří bez diskuzí k nejúspěšnějším literátům za posledních 30 let. Během své kariéry napsal přes 40 románů a většina jeho knih byla zfilmována. Poměrně velká část jeho románů se odehrává v Maine, kde se taky narodil a vyrůstal. K psaní ho dovedl jeho strýc, který mu s oblibou vyprávěl strašidelné příběhy. Do povědomí čtenářů se King poprvé dostal knihou Carrie. 

Kniha Mrtvá zóna vyšla v originále v roce 1979, u nás poprvé 1999. 
Tohle je již třetí vydání této knihy.

Vynikající kniha, která by neměla uniknout fanouškům Stephena Kinga
Za poskytnutí recenzního výtisku moc děkuji nakladatelství Beta-Dobrovský
Pokud se rozhodnete knihu Mrtvá zóna zakoupit, určitě neváhejte. Doporučuji.

Děkuji za přečtení, mějte krásný den a budu se těšit na vaše komentáře, které můžete vložit níže 

Žádné komentáře