Povznesení

Autor: Stephen King
Nakladatelství: Beta - Dobrovský
Orig. Název: Elevation
Série: Castle Rock (5)
Počet stran: 144
Překlad: Linda Bartošková
Rok vydání v ČR: 2019 
Moje hodnocení: 84%
Stephena Kinga miluju odjakživa a ti, co mne sledují nejen na blogu, ale i na instagramu vědí, že jsem prostě Kingofil až do morku kostí. Anotace zásadně nečtu, pouze si prohlédnu přebal knihy, ale i kdyby byl ohavný, stejně by mě to neodradilo. 

Nikdy nezapomenu na svoji první knihu Osvícení, která ve mně zanechala tak hluboký dojem, že se dodnes vyhýbám polorozpadlým budovám s tajemnou historií a keře obcházím obrovským obloukem. Tehdy jsem se opravdu bála.

Od té doby uplynulo sice mnoho let, nicméně Stephen King už takto navždy zůstává v mém srdci a já bez váhání sahám po jeho další knize s názvem Povznesení, a tímto děkuji nakladatelství Beta-Dobrovský za poskytnutí recenzního výtisku.

A o čem vlastně kniha Povznesení je? 
Scott Carey vypadá stále stejně, přesto ale neustále ztrácí na váze. Je tu také pár dalších podivností. Váží stejně v oblečení i bez něj. Se svým problémem se svěřuje doktoru Ellisovi. Kromě toho se Scott ve městečku Castle Rock, kde se odehrává celá řada Kingových příběhů, potýká s problémy s lesbickým párem, jejichž pes pravidelně vykonává svou potřebu na Scottově trávníku. Jedna z majitelek je přátelská, druhá studená jako led. Snaží se otevřít v Castle Rocku restauraci, místní komunita je však vůči homosexuálnímu páru zaujatá. Když Scott pochopí předsudečné myšlení včetně vlastního, snaží se pomoci. Nepravděpodobné spojenectví, každoroční běžecký závod a tajemství Scottova trápení nakonec probouzí v lidech, kteří sobě i ostatním „dopřávali“ tolik zlého to nejlepší.

Povznesení  je kniha, která má pouhých 144 stran, což je u Kinga velmi neobvyklé, neboť poměrně často zápasíme s cihlovým vydáním, takže toto jsem brala jako příjemné zpestření. Kniha má celkem 6 kapitol s příhodnými názvy a k mému úžasu jsou kapitoly odděleny ilustracemi. Celkově má kniha pěkný jemný design s fontem většího písma. A to jsem si myslela, že mě u Stephen Kinga již nedokáže nic překvapit.

Celý příběh se odehrává během pár týdnů a je zasazen do čtenářům známého fiktivního městečka Castle Rock, což byl za mě naprosto geniální tah. Zde se totiž odehrává většina Kingových příběhů.

Postavu Scotta jsem vnímala jako normálního chlapa s nenormálním úbytkem váhy. Nejprve všechno bere velmi odlehčeně, má z toho dokonce legraci, nicméně ubývání na váze začíná zrychlovat své tempo a z prvotní euforie se stává poměrně závažný problém. Jak je však možné, že hubne každým dnem, ale postavu má stále stejnou s visící pneumatikou z gatí? 

„Dnes ráno jsem vážil přesně 94,3 kg. Tak jak jsem vylezl ze sprchy, nahý jako Adam. Vytáhl jsem ze skříně činky, devítikilovky, vzal jsem do každé ruky jednu a s nimi si zase stoupl na váhu. Pořád přesně 94,3 kg.“

No a aby toho nebylo málo, život mu znepříjemňuje místní lesbický pár. Jenže dobré sousedské vztahy nejsou pro Scotta již dávno prioritou života. S rostoucí hrůzou sleduje každý den svoji váhu a ví, že jednou zákonitě musí být na nule. Se strnulostí se otáčí k nástěnnému kalendáři a počítá poslední dny svého života. 

 Scott si v příštím roce na kalendáři označil termín 3.května. Zápis, který označoval jedno jediné slovo. NULA. To bude ten den, kdy mu váha dojde.

V tu chvíli si označil prioritu života – užívat si do poslední chvíle. Scottovo hubnutí jsem vnímala jako nevyléčitelnou nemoc, která se nedá zastavit. Prožívala jsem s ním prvotní euforii, naději, obavy, a nakonec….ten emotivní závěr, kdy vám pomalu i slza ukápne. 

Jednotlivé postavy byly pěkně vykresleny, i když jsme neměli dostatek času se s nimi seznámit. I přesto, že byla charakteristika postav poměrně dobře zpracována, věděli jsme, že nám ubíhá čas a není prostor na žádné malichernosti. 

Sledujeme krásný příběh o začínajícím přátelství, které má jen omezenou životnost. Tento malý kolektiv přátel spojuje slib mlčenlivosti. Prožíváme se Scottem poslední okamžiky a závěr knihy je naprosto zdrcující. Krásný, a přitom smutný zároveň. Ještě u žádné Kingovy knihy jsem najednou necítila tolik emocí. 

 Všechno k němu vede, pomyslel si. K tomuhle povznesení. Jestli takhle vypadá umírání, všichni by se měli těšit.

Povznesení je krásná kniha na jeden večer. Trochu mne mrzí, že mi kniha nenabídla řešení problému, a naopak vyvstalo plno otázek. Chápu, že odpověď na otázku PROČ není zcela na místě, protože to by to zabilo dramatičnost příběhu, což bylo Kingovým cílem. Chtěl, abychom se soustředili na následky, ale stejně…

I když je Stehen King označován jako Mistr hrůzy, zde opět ukazuje, jaký má talent pro literární tvorbu a že dokáže psát i o vážných tématech, nejen děsit lidi k smrti.

Stephen King patří bez diskuzí k nejúspěšnějším literátům za posledních 30 let. Během své kariéry napsal přes 40 románů a většina jeho knih byla zfilmována. Poměrně velká část jeho románů se odehrává v Maine, kde se taky narodil a vyrůstal. K psaní ho dovedl jeho strýc, který mu s oblibou vyprávěl strašidelné příběhy. Do povědomí čtenářů se King poprvé dostal knihou Carrie. Výše zmíněná kniha Osvícení byla převedena na filmové plátno roku 1980, kdy se toho zhostil Stanley Kubrick a fanoušci se shodli, že to bylo zatím nejpovedenější filmové zpracování. Povznesení je u nás nejnovější knihou od Stephena Kinga, která vyšla v originále v roce 2018.

Krásná kniha, která by neměla uniknout fanouškům Stephena Kinga
Za poskytnutí recenzního výtisku moc děkuji nakladatelství Beta-Dobrovský
Pokud se rozhodnete knihu Povznesení zakoupit, určitě neváhejte. 

Děkuji za přečtení, mějte krásný den a budu se těšit na vaše komentáře, které můžete vložit níže 

2 komentáře

  1. Povznesení je nádherné. Možná až lehce poetické, jiné. Baví mě, jak King umí ukázat spoustu tváří. :-) Povznesení se mi moc líbilo a ten závěr byl pro mě parádní, dojemný, skvělý...:-D

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Děkuji za komentář a naprosto souhlasím. Taková malá vynikající novelová jednohubka :)

      Smazat